Jak dobrze oświetlić ogród

Każdy z nas marzy o pięknym i stylowym ogrodzie. Wybierając lampy ogrodowe zastanówmy się dobrze czego od nich oczekujemy oraz jakie efekty chcemy uzyskać. Światło w ogrodzie znacznie zwiększa jego funkcjonalność. Ciepłe i letnie wieczory znacznie przyjemniej spędzić na powietrzu, nie w ciemności, ale wśród delikatnego oświetlenia. Przedłużą czas korzystania z ogrodu czy tarasu. Ułatwią również poruszanie się po podwórku. Oprócz funkcjonalności lampy pełnią również rolę dekoracyjną. Warto jest zastanowić się nad odpowiednim wyborem, tak aby stanowiły całość z projektem naszego ogrodu.

Poniżej umieszczamy kilka porad na temat tego jak dobrać odpowiednie oświetlenie ogrodowe:

Mniej znaczy więcej.

Nie przesadzajmy z ilością lamp w ogrodzie. Nadmiar oświetlenia zabije magiczną atmosferę ogrodu. Nie będzie również zbyt funkcjonalny. Lampy powinny tworzyć klimat i otaczać nasz ogród delikatną aurą.

Rozproszenie światła.

Najlepiej zamontować wiele punktów świetlnych w różnych miejscach w ogrodzie. Możemy oświetlić zarówno wejście do domu, furtkę, ogrodzenie, elewację domu czy też taras. Ciekawe efekty daje również oświetlenie ścieżki. Jeśli zależy nam na romantycznym klimacie wybierzmy ciepłe, słabe światło.

Rodzaj lamp.

Jest bardzo wiele rodzajów lamp, które można umieścić w ogrodzie. Jednak z racji energooszczędności i wygody poleca się lampy ledowe. Drugą popularną opcją jest zainstalowanie lamp solarnych. Trzeba jednak wiedzieć, że światło w ich przypadku nie jest tak mocne jak w przypadku lamp ledowych.

Przed wyborem lamp warto jest skonsultować się ze specjalistą. Może być to architekt krajobrazu, bądź sprzedawca w sklepie z oświetleniem. Pomoże nam zdecydować się na odpowiednie produkty, doradzi, na jakie rzeczy zwracać uwagę. Wskaże konkretne modele, bądź zaproponuje umieszczenie ich w przestrzeni. Rodzajów lamp jest bardzo dużo i różnią się wielkością, stylistyką i kształtem.