Jak wybrać oświetlenie do pokoju dziecięcego

Dobór odpowiedniego oświetlenia do pokoju dziecka to spore wyzwanie. Warto zastanowić się wcześniej na doborem odpowiednich lamp oraz wygodnym ich rozmieszczeniem. Tak, aby oświetlenie w całości spełniło pokładane w nim oczekiwanie. Oświetlenie powinno zmieniać się z wiekiem dziecka. Inne potrzeby ma niemowlak, inne potrzeby ma uczeń. W początkowym okresie ważna jest lampa przy przewijaku, potem lampa w miejscu zabawy dziecka, a następnie oświetlenie biurka ucznia.

Kilka najważniejszych zasad, które należy wziąć pod uwagę przy doborze odpowiednich lamp dla malucha:

  1. Warto jest zainstalować kilka źródeł światła. Przyda się zarówno lampa główna na suficie, która daje rozproszone oświetlenie, jak również kilka lamp, które dają skupione światło. Tam gdzie przewijamy dziecko, czy tam gdzie starsze dziecko odrabia lekcje.
  2. Źródło światła powinno zostać umieszczone z boku. Tak, aby nie świeciło w twarz.
  3. Wyeliminujmy olśnienie. Ciekawym wyborem są oprawy oświetleniowe, w których źródło światła jest całkowicie niewidoczne. Ważne jest to szczególnie w pierwszych tygodniach życia dziecka. Oczy małego szkraba są narażone na mocne oświetlenie i wolą półmrok.
  4. Lampy nie powinny być kupowane przypadkowo. Powinny posiadać odpowiednie atesty oraz spełniać normy bezpieczeństwa.

Oświetlenie pełni ważną rolę dekoracyjną w pomieszczeniach. Jest to jeden z elementów wystroju. W sklepach jest pełno ciekawych lampek w kształcie zwierzaczków, kwiatów, samochodzików, postaci z bajek. Pozwólmy dziecku wybrać wzór, jaki mu się podoba.

Warto jest również zastanowić się nad bezpieczeństwem zamontowanego oświetlenia. Fantazja maluchów jest duża i często przekracza ramy wyobraźni dorosłych. Dziecko nie powinno mieć dostępu do gniazdek elektrycznych oraz przewodów. Lampy nie powinny stać na podłodze ani na szafkach, tak aby dziecko nie było w stanie zrzucić ich sobie na głowę.