Ergonomiczne oświetlenie w biurze

Odpowiedni dobór oświetlenia w biurze jest bardzo ważną sprawą. Ergonomiczne oświetlenie jest podstawą dobrego widzenia. Wiele osób rezygnuje z pracy w firmie, na rzecz domowego biura. Coraz więcej czasu spędzamy również przy komputerze. Ważne jest, aby czuć się komfortowo. I to bez znaczenia czy planujemy nasze firmowe biuro, czy niewielki domowy kącik z biurkiem.

Dobre oświetlenie to podstawa szczególnie w zimie, kiedy jest ciemno, gdy wstajemy i robi się późno już po południu. Zapobiega spadkowi energii i zwiększa motywację do pracy. Przy projektowaniu oświetlenia biurowego warto jest wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii:

  1. Wymiary powierzchni
  2. Położenie obiektu
  3. Rodzaj pracy (ile czasu spędzamy przy komputerze)
  4. Oraz to, jaki jest tryb pracy. Czy jest to tryb pracy nocny, czy dzienny.

Lampy w biurze możemy podzielić na dwa rodzaje. Lampy główne oraz lampy punktowe. Lampa główna powinna zostać umieszczona na suficie oraz dawać równomierne, rozproszone światło, które będzie otulało całe pomieszczenie. Światło z lamp punktowych powinno kierować się głównie tam, gdzie skupia się nasza praca. Lampa na biurku powinna mieć możliwość zmiany wysokości oraz kąta padania światła. Lampa ma oświetlać, a nie oślepiac, tak więc światło nie powinno od niczego się odbijać. Jeśli powierzchnia biurka nie jest zbyt duża to można zastanowić się nad lampą przyczepianą na klips. Dzięki temu można zaoszczędzić sporo wolnego blatu.

Liczy się również kwestia doboru odpowiedniej barwy padającego światła. Wszystkie źródła światła powinny mieć podobną temperaturę barwową.

Zwracajmy uwagę na estetykę. Lampy muszą nam się podobać. Biuro to pomieszczenie, w którym będziemy spędzali stosunkowo dużo czasu, tak więc dobrze jest zadbać o przyjemny nastrój. Musimy się w nim dobrze czuć.